The S2008LS3 is a Teccor line of sensitive SCR. The S2008LS3 is a half-wave unidirectional, gate-controlled rectifiers (SCR-thyristor) which complement Teccor’s line of power SCR. This group of packages offers ratings of 0.8 A to 10 A, and 200 V to 600 V with gate sensitivities of 12 μA to 500 μA. For gate currents in the 10 mA to 50 mA ranges, see “SCR” section of this catalog. The TO-220 and TO-92 are electrically isolated where the case or tab is internally isolated to allow the use of low-cost assembly and convenient packaging techniques.
Parametrics
S2008LS3 absolute maximum ratings: (1)High voltage capability - up: 600 V; (2)High surge capability - up: 100 A.
Features
S2008LS3 features: (1)RoHS Compliant; (2)Electrically-isolated TO-220 package; (3)High voltage capability - up to 600 V; (4)High surge capability - up to 100 A; (5)Glass-passivated chip.
Diagrams
S2008LS3 block diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
S2008LS3
S2008LS3
Littelfuse
SCRs 8A 200V Sensing