The R76UR2220SE30K is a film capacitor.
Features
R76UR2220SE30K features: (1)Manufacturer: KEMET; (2)Brand: Arcotronics; (3)Capacitance: 0.022 uF; (4)Temperature Range: -55/+105℃; (5)Rated Temperature: 85℃; (6)Voltage @ rated temp: 2000V; (7)Voltage AC: 700VAC; (8)Tolerance: +/-10%; (9)Body Type: Radial Box; (10)Construction: Double Metallized; (11)Application: General Purpose; (12)Sub Application: Pulse; (13)Dissipation Factor @ 1 kHz: 0.03%; (14)Dissipation Factor @ 10 kHz: 0.04%; (15)Dissipation Factor @ 100kHz: 0.15%; (16)Insulation Resistance: 100 GOhm; (17)Inductance: 18 nH; (18)Maximum dVdT: 2300v/us; (19)Maximum K0: 9200000V^2/us; (20)Package Kind: Bulk; (21)Package Type: Bag; (22)Package Quantity: 816.
Diagrams
R76UR2220SE30K package dimension
R76UN1220SE00K
R76UN1220SE00K
Kemet
Film Capacitors 2000Volts 2200pF 105deg C 10%
Data Sheet
R76UR2680SE30J
R76UR2680SE30J
Kemet
Film Capacitors 2000vdc 0.068uF 5% Dbl Metalzd PP27.5mm
Data Sheet
R76UW3100SE30K
R76UW3100SE30K
Film Capacitors 2000Volts 0.1uF 105deg C 10%
R76UN1220SE00J
R76UN1220SE00J
Film Capacitors 2000Volts 2200pF 85deg C 5%
R76UI1470SE40J
R76UI1470SE40J
Film Capacitors 2000Volts 4700pF 105deg C 5%
R76UR3100SE30K
R76UR3100SE30K