The B57871S0103F001 is a Leaded NTC thermistor. It is used for Temperature measurement.
Parametrics
B57871S0103F001 general specifications: (1)Climatic category (IEC 60068-1): 55/155/56; (2)Max. power (at 25 °C)P25: 60 mW; (3)Resistance tolerance ∆RR/RR: ±1, ±3, ±5 %; (4)Rated temperature TR: 25 °C; (5)Dissipation factor (in air): approx. 3.8 mW/K; (6)Thermal cooling time constant (in air): approx. 7.5 s; (7)Heat capacity Cth: approx. 28.5 mJ/K.
Features
B57871S0103F001 features: (1)High measuring accuracy; (2)Cost-effective; (3)Rugged design, epoxy resin encapsulation; (4)Tinned copper leads; (5)Lead spacing 2.5 mm.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||||||
 B57871S0103F001 |
 THERMISTOR NTC 10K OHM 1% RAD |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||||||||
 B57820M0252J000 |
 EPCOS |
 Thermistors - NTC 820/2.5 K/J 5% |