The D1A050000 is a reed relay.
Parametrics
D1A050000 absolute maximum ratings: (1)contact resistance: 100mΩ max; (2)operate time: 0.5ms max; (3)bounce time: 0.5ms max; (4)release time: 0.2ms max; (5)insulation resistance: 1011Ω min; (6)power: 10VA max; (7)switching voltage: 200VDC max; (8)switching current: 0.5A max; (9)carry current: 1.0A max; (10)breakdown voltage: 250VDC min; (11)life expectancy: 108; (12)operating temp: -40 to 85℃; (13)storage temp: -50 to 125℃; (14)resonant frequency: 3.5KHz; (15)vibration: 20g max; (16)minimum permissible load: 100mVDC 10μA.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 D1A050000 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 D1A050000 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 D1A050D00 |
 D1A051000 |
 D1A05A |
 RELAY REED SPST 500MA 5V |
 D1A05HD |
 RELAY REED SPST 500MA 5V |